Taky vás drtí záplavy růžových srdíček a agresivní výzvy k oslavě zamilovanosti? Ve velkých obchodech i na internetu to vypadá, jakoby svatý Valentin nebyl patronem zamilovaných, ale obchodníků. A není divu. Kouzlo Vánoc je nenávratně pryč, dny se ale už viditelně prodlužují, a když zrovna nemrzne, jak když praští, ve vzduchu začíná být nesměle cítit jaro. Tak proč to i trochu neoslavit a neudělat si radost? A největší je přece ta, kterou sdílíme s lidmi, které máme rádi.

Stejnou touhu zjevně pociťovali i naši dávní předkové, protože první "valentinku" prý poslal své manželce orleánský vévoda Charles z londýnského vězení už v 15. století. A i když sv. Valentin vynikal darem lásky k Bohu, kořeny oslav lásky partnerské sahají nejspíš do starého Říma, kde se právě 14. února uctívala bohyně Juno, považovaná za ochránkyni partnerských vztahů v manželství a rodin.

I u nás se historicky mísí tradice, jak můžeme vidět na vyhlášené Valentýnské pouti všech zamilovaných v Příboře, doprovázené bohatým jarmarkem. Mimochodem, právě na severní Moravě bychom našli hned tři kostely sv. Valentina, zatímco v Čechách je jen jeden, v Novosedlicích u Teplic.

Dnes už není potřeba konat dlouhé pouti, celý svět máme na dlani či na monitoru. A pokud z toho máte trochu špatné svědomí, není problém ho napravit dobrým skutkem.

Třeba nákupem dvojice přívěsků "Láska v temnotě" vyrobených v chráněné Dílně U beránka (mimochodem také z Lašska, z Bludovic u Nového Jičína)

A nebo veseleji - plstěnými srdéčky si můžete "osadit" i květináč.

Oslaďte si život speciální Valentýnskou marmeládou

a nebo luxusními čokoládovými lanýži z Čokoládové laboratoře 

Čokoládové lanýže

A nebo si rovnou namíchejte zázračný čaj PRO MUŽE nebo PRO ŽENY,

No a v případě, že jste zastánci staré dobré moudrosti, že láska prochází žaludkem, zkuste třeba speciální "tatínkovu" edici z Řeznictví a uzenářství Machač,

nebo celou dárkovou kazetou Via Delicia - kombinace zveřinových paštik a červeného vína

A pokud si přece myslíte, že Valentýn není tak úplně váš svátek, není třeba zoufat. Tichá radost je často blíž, než si myslíme. Možná, že i na vás přeskočí, když se začtete do Příběhů našich výrobců... Máme jich už 29 a další brzy přibudou!