Co a kde děláme:

Rodinná firma Vřes Caffé s.r.o. je tradiční pražírna kávy. Zabývá se nákupem zelené kávy, z níž vyrábí praženou zrnkovou kávu, kterou nabízíme ve dvou vlastních prodejnách v Hlučíně a v Ostravě. Vedle prodeje nabízíme zákazníkům i zážitkové pražení.

Všechny kávy, které firma prodává, jsou certifikovaným regionálním produktem Opavského Slezska, zážitek je certifikován jako regionální služba Opavského Slezska. Firma je vedena jako rodinný podnik pod Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR. Obě naše prodejny fungují i jako bezobalový obchod. V roce 2020 společnost získala Národní cenu spokojeného zákazníka za prozákaznický přístup ke spotřebiteli oceňovanou také pod záštitou Moravskoslezského kraje.

Jak jsme se k tomu dostali:

Když jsme se seznámili, navštěvovali jsme různé kavárny a místní káva nám prostě nechutnala. Zhruba před 11 lety si Martin Kutmon pořídil vlastní malou pražičku kávy a začal zkoušet pražit sám. Postupně jsme začali kouzlu výroby kávy propadat víc a víc, vlastní kávu jsme dávali ochutnat rodině, přátelům, abychom vychytali chutě, a okolí se nás začalo ptát, proč se tím vlastně neživíme? Protože jsme byli oba zaměstnaní ve velkých korporacích na zajímavých pracovních pozicích, ani nás to nenapadlo.

Až pak se nám jedné noci zdál oběma sen... A to je vlastně skutečný začátek našeho příběhu:

Muž říká ráno při snídani své ženě: „Měl jsem dnes v noci sen, a v tom snu jsme spolu měli pražírnu kávy. Připravovali jsme každý den pro naše zákazníky čerstvou kávu do přírodních papírových pytlíků a měli jsme úspěch. Dokonce jsem v tom snu viděl i naše logo,” a zasněně se dívá z okna.

Žena ho poslouchá a nevěří svým uším, a říká: „No a já měla tuto noc také sen. Zdálo se mi, že spolu provozujeme kavárnu, kde pražíme našim hostům čerstvou kávu. Naše kavárna byla v domě o dvě ulice dál….”

Pohledy obou se v tu chvíli spojily, a ještě ten den se začal tvořit již reálný příběh naší rodinné pražírny kávy.

Čím jsou naše výrobky zajímavé:

Naše produkty – kávy – se vyznačují specifickými chuťovými parametry. V každé kávě se snažíme nalézt chutě a vůně, které už zrna nesou přímo z plantáže. Když navštívíte naše prodejny, obsluha vám doporučí přesně ty kávy, které by mohly sedět vašemu chuťovému profilu.

Neodmyslitelnou součástí našeho projede je fyzická prezentace káv, kdy zákazník vidí, jak vypadají zrna, v jaké kondici káva právě je, může posoudit rozdíly mezi čerstvě praženou kávou (1–5 dní) a kávou, která je zralejší (5–14 dní).

Při prezentaci i sám zákazník vnímá rozdíly ve vůni u jednotlivých druhů káv. V našem portfoliu se nachází dostatečné množství káv, které stabilně nabízíme, proto si u nás vybere si 99 % zákazníků.

Co se týče výroby kávy pražením, řadíme se mezi dnes už ojedinělé tradiční pražírny kávy. To v praxi znamená, že u nás nepraží pražící software, kdy obsluha pražícího stroje jen stroj zapne, zadá do počítače parametry a o nic se dále nestará. U nás praží „člověk“ – pražič, který musí být osobně přítomen celému procesu pražení a pražící stroj sám obsluhuje. Kouzlo pražení a jednotnosti všech dávek pražení je pak v jeho umění, kdy musí znát dokonale chuťové profily všech našich káv a musí umět vystihnout právě ten okamžik, kdy je zrno správně upraženo. Kromě perfektní znalosti profilu káv pak musí mít pražič skvělý čich a sluch, aby mohl na této pozici pracovat.

Co plánujeme:

V letošním roce 2021 jsme navázali spolupráci s jedním nadnárodním řetězcem, a abychom se ještě více odlišili od ostatních výrobců kávy v České republice, získali jsme ocenění značkou Klasa. Což je něco historicky ojedinělého, protože jsme první česká pražírna kávy, která kdy tak vysoké hodnocení za kvalitu vůbec získala. Toto je pro nás závazek, který chceme dlouhodobě plnit, a navíc nás to zásadně odlišuje od četných jiných firem, které se fakticky zabývají pouze přebalováním zboží, ale vystupují jako výrobci kávy.
Naše plány do budoucna jsou vytvořit interaktivní e-shop pro naše zákazníky, který by se alespoň zčásti přibližoval naší službě v prodejnách. Dále budeme rozšiřovat nabídku káv řady „Bio“ s podporou zemědělců a plantáží, odkud kávu dovážíme. V delší budoucnosti zvažujeme výrobu rozšířit o produkt naší vlastní instantní kávy.