S více jak stoletou tradicí se v Poniklé ručně vyrábí vánoční ozdoby z foukaných skleněných perlí. Rodinná dílna v Poniklé je jediným místem na světě, kde se původní způsob výroby osobitých perličkových vánočních ozdob zachoval.

Jedná se o tak unikátní proces, že se dostal až na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. V rodinné firmě Rautis se ozdoby vyrábějí tradičními postupy ozdoby, které jsou identické s těmi, jež skláři podomácku vyráběli před více než 100 lety.

„Jsou jednoduché, ale zcela výjimečné. Našli bychom je na vánočních stromcích po celém světě,“ uvedla Vladimíra Jakouběová, ředitelka Muzea Českého ráje v Turnově, které nominaci ozdob z Poniklé připravovalo.

Unikátní ruční výroba se v Poniklé udržela díky místní rodině Kulhavých, které se po roce 2000 podařilo provoz ponikelské manufaktury zachránit.

Foukané perličkové ozdoby  se začaly vyrábět počátkem 20. století na Jablonecku a v Krkonoších. Největší rozmach zažily ve 20.-30. letech minulého století, ale jejich výrobu se podařilo udržet až dodnes.

Cesta skleněné perle na ozdobu je poměrně dlouhá. Nejprve se musí vyfouknout ze skleněné trubičky, potom se stříbří, barví, maluje a řeže. Všechny tyto kroky probíhají ručně a teprve poté je perlička připravená k navlékání na drát. Rozmanitost vzorů je veliká. V počátcích vznikaly zejména napodobeniny běžných předmětů, dopravních prostředků nebo zvířátek. Vzápětí se přidaly typicky vánoční motivy – hvězdičky, andělíčci nebo špice na stromeček.

Výroba perličkových ozdob v Poniklé přestála veškeré historické zvraty a probíhá zde nepřetržitě až do současnosti. Díky tomu se v našem archivu nashromáždilo více než 20 000 návrhů perličkových ozdob. Z nich jsme vybrali necelých 500, které nabízíme našim zákazníkům v rámci kolekce „Tradice“. Snažíme se, aby naše řemeslo neustrnulo a bylo stále aktuální, což se samozřejmě musí odrážet v našich nových kolekcích – minimalistické Geometric (2018), prostorově výrazné Hvězdy ve všech směrech (2019), experimentální Miracle (2020) a aristokratické Princess (2022).

Chceme, aby se s naším řemeslem seznámilo co nejvíce lidí, proto jsme prostory našich dílen zpřístupnili veřejnosti. Návštěvníci si mohou prohlédnout celý proces výroby formou exkurzí, které probíhají každý den, včetně víkendů.