Založení firmy

Všechno začalo úspěchem v soutěži začínajících podnikatelských nápadů, kdy Martina Beckertová – spolumajitelka a návrhářka firmy, vytvořila podnikatelský záměr – založení firmy vyrábějící textilní hračky na základě kolekce, kterou připravila pro svou diplomovou práci na Pedagogické fakultě v Olomouci. S manželem Vladimírem a tehdy ještě s jedním společníkem – Martinem Čechálem, se rozhodli v roce 1993 založit firmu Noe s.r.o. Martin Čechál firmu opustil v roce 1998 a od té doby je Noe firma zcela rodinná.

Rodinu Beckertových, tedy hlavně děti, najdete na některých fotografiích na webu. Starší děti pravidelně pomáhají – prodávají a balí hračky na akce, výstavy a veletrhy.

Každý začátek je těžký

Nejtěžší bylo na začátku najít zákazníky, kteří by dokázali ocenit kvalitní provedení našich hraček i jejich výukové možnosti. Našli jsme je mezi rodiči malých dětí, a především v mateřských školách. Tady se potvrdilo, že nejlepší reklama je spokojenost zákazníků, protože objednávek z mateřských škol postupně přibývalo. Proto jsme nabídku zboží přizpůsobili potřebám skupin předškolních dětí.

Vznikly sady maňásků pro dramatizaci pohádek, pohádkové čepičky a kostýmy, dekorace podle ročních období, kapsáře a další výrobky. Kromě dramatické výchovy jsme podpořili i dopravní výchovu sadou vestiček.

Maňásci z televize i filmů

V roce 1995 nás na veletrhu hraček v Praze objevila Dagmar Patrasová a vybrala si nás pro výrobu její žížaly Jůlie, později i kosa Oskara, Kláry a kuřátek Pipi a Pepy.

Dalším zlomem v historii firmy bylo získání licence České televize v roce 1999 na výrobu skřítka Františka a jeho kamarádky Fanynky z Kouzelné školky, která nám otevřela cestu k dalším televizním figurkám. Vytvářeli jsme např. klauna Kostkáče. Od Františka a Fanynky byl jen krůček k Michalovi Nesvadbovi. Společně s Michalem jsme vytvořili velmi úspěšné veselé potahy na kliky, které se dostaly až do Japonska a maňásky auto, mašinka a traktor. V roce 2017 jsme k významnému životnímu výročí Michala vyrobili jeho malé plyšové brášky,

Spolupráce s Janem Svěrákem

Dosud nejúspěšnějším byl pro Noe rok 2010, kdy nás oslovil režisér Jan Svěrák a svěřil nám výrobu medvídka Kukyho ze svého filmu Kuky se vrací. Spolupráce byla zajímavá, ale zároveň i náročná. Z původní představy pana režiséra, že by hračka měla být vycpaná slámou nebo hoblinami, přes vyšisování látky Savem (což by neodpovídalo hygienickým normám a v této fázi Kuky zrovna nevoněl), jsme se dobrali k pratelné verzi hračky z pleteného froté. Jan Svěrák sám v naší firmě natočil reportáž „Jak se šije Kuky“. Postupně jsme vyrobili Kukymu i další kamarády: Hergota, Bublinu a Anušku. Díky této spolupráci se naše firma dostala do širokého povědomí veřejnosti v celé republice, protože Kuky si získal a dodnes získává srdce mnoha dětí i dospělých.

Postavičky z knížek i počítačových her

Podle komiksů kreslíře Petra Morkese jsme vyrobili další slavnou postavičku komisaře Vrťapky. Podle knížky Pavla Šruta Lichožrouti, ověnčené cenou Magnesia Litera 2008, ilustrované Galinou Miklínovou jsme vyráběli postavičku lichožrouta Hihlíka.

Spolupráce na filmu „Kuky se vrací“ nám přinesla i spolupráci s výtvarníkem Jakubem Dvorským. Jeho úspěšná společnost Amanita design vytváří hry pro děti - Samorost, Machinarium,  Botanicula a Chuchel. Podle postav z těchto her vyrábíme nyní robůtka Josefa a jeho robotí přítelkyni Bertu, skřítka Samorosta nebo věčně se zlobícího Chuchela.