Věra Provazníková – Nejale

Asi jako spousta jiných (převážne) žen, jsem se ke své tvořivé činnosti dostala na mateřské dovolené.

Ne, že bych se nudila, ale chtěla jsem prostě na konci dne vidět něco reálného, nějaký „výsledek činnosti“. Ušila jsem první batůžek podle návodu v časopisu (úspěšně), byl v něm i návod na deku a já si řekla: „Ty brďo, to by bylo dobrý, ušít si svou vlastní deku.“ Když byla po dlouhém vybírání látek a hodinách práce hotová, přišlo mi líto, že moc „nezahřeje“, byla ušitá z vrstev: bavlna, výplň, bavlna.. a ta bavlna moc hřejivá není. Další deku jsem tedy ušila se spodní stranou z fleecu a u toho jsem už pak zůstala. V průběhu několika let jsem pak hřejivými dekami vybavila celou rodinu a pak i první zákazníky, kteří mě od té doby svou spokojeností udržují v činnosti.

A že mám malé děti, a abych to neměla jen takové monotónní, tak jsem jim zkusila ušít „pastelkovník“, tedy pouzdro na pastelky a omalovánky dohromady. Pastelkovníky se v průběhu času dočkaly různých vylepšení až do dnešní podoby, kdy nabízím různé typy a velikosti, včetně ušití kombinace na přání.

Vím, že třeba taková deka nebo přehoz ode mne není úplně levná záležitost, ale po spočtení všech nákladů na materiál a času stráveného při výrobě dostává zákazník za rozumnou cenu opravdu originální kus svého domova, který se stane součástí jeho každodenního života a ne „jen nějakou dekorací“.

Vše, co šiji, se snažím barevně vyladit, používám kvalitní bavlněné látky, které mě musí napřed zaujmout svým vzhledem. Výrobky jsou „co kus, to originál“, dělám nejvýše 2 obdobné kusy, pokud samozřejmě nechce zákazník jinak. Mám ráda kombinování barev a celý ten proces výroby, který je občas náročný, ale vidět hotové dílo prostě stojí za to.